Постинг
22.05.2017 09:27 -
ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 390 "Дъждът" на промяната продължава да вали"
Автор: forma
Категория: Политика
Прочетен: 746 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 11.04.2025 14:07
Прочетен: 746 Коментари: 0 Гласове:
0
Последна промяна: 11.04.2025 14:07
ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 390
"Дъждът" на промяната продължава да вали

Животът на човека изисква знания, знанията – ред, редът – морал, моралът – достойнство, а той и те не могат без разум! Заедно участват в творчеството, което ги остойностява, защото всяко творчество се нуждае от оценка и сравнение с другите, и най-вече със себе си. Сравненията показват вярно и точно постиженията, ако има такива.
Творците, от наскоро отминалото време, не се сравняваха.
С никого!
Не им беше нужно.
Дори, по между им.
Стремяха се, единствено, да усъвършенстват раболепието си, при контактите им с политическата власт!
Днес е същото, нищо, че творците са други!
И поколенията са други, с техните характеристики и възможности, и като че ли, само нищото - не се е променило!
Ограничителната политическа рамка, отново, ги души!
Преди години, скопците получаваха, получават и днес, ордени и медали, материални блага и власт, а духовните - винаги, оставаха излишни.
Няма, откъде и да се намерят, защото отдавна спряха да се раждат.
Скопените, впрочем, продължават да се плодят, но се раждат, пак – скопци като тях!
Липсата на право на сравнение принизява творческите постижения до механични и формалистични, до дребнави инициативи. Спомням си за „върховете“ на архитектурното творчество, преди няколко десетилетия, когато за качество се смяташе отрязаният прав ъгъл, с което, сякаш, беше достигано пространствено съвършенство! Изумително, нали?!
И другите изкуства използваха гениални творчески хрумвания, всяко за себе си, обикновено като имитираха или откровено плагиатстваха, с кастрираното си творческо вдъхновение! Разцъфтя пропагандното творчество в музиката и писаното слово, особено ярко - в градоустройственото планиране, а уеднаквяването на градовете вървеше, заедно с уравниловката на творците!
Все някой, би трябвало да помни и изкуството на плаката, което се дърпаше, упорито и опърничаво.
Знаехте ли това, виждали ли сте го, мислили ли сте за тях?
Познавате ли задължителния партиен избор или най-обикновения самоконтрол?
Разцъфна посредственото политическо творчество на масите! Но, нали, творчеството е индивидуален израз, изказ, енергия - на отделния творец? Достатъчно им беше, че се живееше в измислена, преиначена, профанизирана културна и творческа среда, независимо от фалшиво изгражданото самочувствие на скопените самодейци и тяхната, унизителна за всеки, лакейщина!
Споделям тези мисли, защото и днес липсва промяна.
Отново и навсякъде - насадено поведение, а появата на изключения показва, единствено, че политиката не може да убие творчеството на свободния дух, нито да отмени задължителното сравнение, нито необходимата творческа конкуренция.
Днес, борбата в областта на културата е, отново - между лакеи!
Не виждам творческите им постижения, но чувам словесните заклинания, с които се плюят и цапат, един-друг! Безспирно, шумно и арогантно – нали, само това умеят!
"Дъждът" заплющя.
Изглежда, магията на творчеството, никога не беше ги обладавала, а фалша и имитацията се бяха вкоренили в душите им! Другото, важното – остава за свободните! Оялите се неистово се борят, защото искат да властват и да живеят, както преди, а борбата им, не е творческа! И структурите на държавата ги подкрепят, подпомагат дори, стимулират, тъй като, чрез свадите им, отклоняват, към правилно манипулираната посока, свободолюбивите мисли на обществото!
О, Пепи, колко много бездарници!
Бедните инсекти!
А виждаш ли творци?
мп
"Дъждът" на промяната продължава да вали

Животът на човека изисква знания, знанията – ред, редът – морал, моралът – достойнство, а той и те не могат без разум! Заедно участват в творчеството, което ги остойностява, защото всяко творчество се нуждае от оценка и сравнение с другите, и най-вече със себе си. Сравненията показват вярно и точно постиженията, ако има такива.
Творците, от наскоро отминалото време, не се сравняваха.
С никого!
Не им беше нужно.
Дори, по между им.
Стремяха се, единствено, да усъвършенстват раболепието си, при контактите им с политическата власт!
Днес е същото, нищо, че творците са други!
И поколенията са други, с техните характеристики и възможности, и като че ли, само нищото - не се е променило!
Ограничителната политическа рамка, отново, ги души!
Преди години, скопците получаваха, получават и днес, ордени и медали, материални блага и власт, а духовните - винаги, оставаха излишни.
Няма, откъде и да се намерят, защото отдавна спряха да се раждат.
Скопените, впрочем, продължават да се плодят, но се раждат, пак – скопци като тях!
Липсата на право на сравнение принизява творческите постижения до механични и формалистични, до дребнави инициативи. Спомням си за „върховете“ на архитектурното творчество, преди няколко десетилетия, когато за качество се смяташе отрязаният прав ъгъл, с което, сякаш, беше достигано пространствено съвършенство! Изумително, нали?!
И другите изкуства използваха гениални творчески хрумвания, всяко за себе си, обикновено като имитираха или откровено плагиатстваха, с кастрираното си творческо вдъхновение! Разцъфтя пропагандното творчество в музиката и писаното слово, особено ярко - в градоустройственото планиране, а уеднаквяването на градовете вървеше, заедно с уравниловката на творците!
Все някой, би трябвало да помни и изкуството на плаката, което се дърпаше, упорито и опърничаво.
Знаехте ли това, виждали ли сте го, мислили ли сте за тях?
Познавате ли задължителния партиен избор или най-обикновения самоконтрол?
Разцъфна посредственото политическо творчество на масите! Но, нали, творчеството е индивидуален израз, изказ, енергия - на отделния творец? Достатъчно им беше, че се живееше в измислена, преиначена, профанизирана културна и творческа среда, независимо от фалшиво изгражданото самочувствие на скопените самодейци и тяхната, унизителна за всеки, лакейщина!
Споделям тези мисли, защото и днес липсва промяна.
Отново и навсякъде - насадено поведение, а появата на изключения показва, единствено, че политиката не може да убие творчеството на свободния дух, нито да отмени задължителното сравнение, нито необходимата творческа конкуренция.
Днес, борбата в областта на културата е, отново - между лакеи!
Не виждам творческите им постижения, но чувам словесните заклинания, с които се плюят и цапат, един-друг! Безспирно, шумно и арогантно – нали, само това умеят!
"Дъждът" заплющя.
Изглежда, магията на творчеството, никога не беше ги обладавала, а фалша и имитацията се бяха вкоренили в душите им! Другото, важното – остава за свободните! Оялите се неистово се борят, защото искат да властват и да живеят, както преди, а борбата им, не е творческа! И структурите на държавата ги подкрепят, подпомагат дори, стимулират, тъй като, чрез свадите им, отклоняват, към правилно манипулираната посока, свободолюбивите мисли на обществото!
О, Пепи, колко много бездарници!
Бедните инсекти!
А виждаш ли творци?
мп
Вълнообразно
Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
