Постинг
26.10.2024 09:30 -
ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 1157 ОЩЕ ВЪПРОСИ
Автор: forma
Категория: Политика
Прочетен: 448 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 16.04.2025 13:46
Прочетен: 448 Коментари: 0 Гласове:
1
Последна промяна: 16.04.2025 13:46
ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 1157
Още въпроси към безотговорната власт
Има ли някой творец или компетентен лакей, който да твърди, че паметникът на Червената армия притежава висока културна стойност и има принос към пространственото богатство на града?
Има ли някой, който да твърди, че паметникът излъчва превъзходство и високо морално ниво, за да има правото да съществува там?
Съществува ли грамотен български градостроител и архитект, който ще отрече, че тази територия е изключително важна и необходима за плановото и пространствено развитие на града, и за окончателното завършване на Сакралната му зона?
Има ли общинска или държавна институция, чиновниците от която биха могли да отрекат, че пространството трябва да се използва за други, а не за общополезни градски и държавни функции, без да се наранява едроразмерната растителност около паметника? Едва ли има и компетентни специалисти, които ще предложат на мястото на този, отдавна остарял и морално амортизиран паметник, да се издигне друг, който или историята, или следващото поколение логично могат да оспорят и отстранят?
Дали, ще се намери някой, който ще отрече или ще потвърди, че ние сме отделен, самостоятелен етнос и самоуправляваща се, независима държава с хилядолетно присъствие на земята, преди повече от останалите.
Питам се - има ли колега или гражданин, който ще отрече, че пространството притежава изключителни градоустройствени качества, уникална инфраструктурна и обемно-пространствена комуникативност, нужни на града като столица, за да я обогатят духовно и морално, планово и пространствено?
Кой ще отрече, че българското общество е редно и е необходимо да създаде свой, истински национален музей, в който да се експонира историята му, с която и то, и света могат с основание да се гордеят?Дали, ще се намери жител на София, който ще отрече необходимостта Националният Исторически Музей да заеме това скъпоценно място в свещеното ядро на столицата, за да се превърне в културната звезда, от която и града, и народа, и историята ни се нуждаят? Срамуваме ли се от нея, че не можем да отделим средства за неговото създаване или някой друг, все още, злонамерено определя живота и историята ни?
Фалшивата, разбира се!
Докога други ще ни учат, какви сме били, какви сме днес и какви трябва да бъдем! Защо се крие и преиначава истинската история, с която трябва да се гордеем?! А, може би се крие - просто, за да не се възгордеем!
Дали, обществото е толкова обезверено и манипулирано, че не може да си позволи, дори, да мечтае да стане политически и икономически свободно, а не елементарен придатък?!
Не би ли било възможно да се обяви международен архитектурен конкурс или да се сключи договор за проектиране с екип на световно известни творци, които да създадат бисер, подобен на тези в Билбао, Валенсия или където и да е по останалия свят?
Кой ще отрече, че настоящият музей е изпратен нарочно - далеко, извън града, за да ни отчуждава и „превъзпитава“, за да принизява културния принос на етноса ни и отговорностите му, за да ни принуждава да забравяме националната си история и нейните богатства, за да не помнят поколенията след нас, че сме и продължаваме да бъдем най-старият етнос сред белите хора на Земята?
Има ли някой гений или пък, умствено недъгав, който би могъл да ни убеди, че това действие не е нищо друго, освен - една проста и елементарна политическа манипулация?
Вероятно има, ще се намери, но - кой от тези, които ще отрекат моите въпроси, би могъл да бъде признат за българин!
Разбира се, много преди това, бих го попитал - дали, знае – къде днес се намира музеят, познава ли богатствата му, колко пъти е бил в него … сам, с деца или внуци, с приятели, или гости?
Знам отговорите и те не биха били приятни да се чуят от всички!
мп

Още въпроси към безотговорната власт
Има ли някой творец или компетентен лакей, който да твърди, че паметникът на Червената армия притежава висока културна стойност и има принос към пространственото богатство на града?
Има ли някой, който да твърди, че паметникът излъчва превъзходство и високо морално ниво, за да има правото да съществува там?
Съществува ли грамотен български градостроител и архитект, който ще отрече, че тази територия е изключително важна и необходима за плановото и пространствено развитие на града, и за окончателното завършване на Сакралната му зона?
Има ли общинска или държавна институция, чиновниците от която биха могли да отрекат, че пространството трябва да се използва за други, а не за общополезни градски и държавни функции, без да се наранява едроразмерната растителност около паметника? Едва ли има и компетентни специалисти, които ще предложат на мястото на този, отдавна остарял и морално амортизиран паметник, да се издигне друг, който или историята, или следващото поколение логично могат да оспорят и отстранят?
Дали, ще се намери някой, който ще отрече или ще потвърди, че ние сме отделен, самостоятелен етнос и самоуправляваща се, независима държава с хилядолетно присъствие на земята, преди повече от останалите.
Питам се - има ли колега или гражданин, който ще отрече, че пространството притежава изключителни градоустройствени качества, уникална инфраструктурна и обемно-пространствена комуникативност, нужни на града като столица, за да я обогатят духовно и морално, планово и пространствено?
Кой ще отрече, че българското общество е редно и е необходимо да създаде свой, истински национален музей, в който да се експонира историята му, с която и то, и света могат с основание да се гордеят?Дали, ще се намери жител на София, който ще отрече необходимостта Националният Исторически Музей да заеме това скъпоценно място в свещеното ядро на столицата, за да се превърне в културната звезда, от която и града, и народа, и историята ни се нуждаят? Срамуваме ли се от нея, че не можем да отделим средства за неговото създаване или някой друг, все още, злонамерено определя живота и историята ни?
Фалшивата, разбира се!
Докога други ще ни учат, какви сме били, какви сме днес и какви трябва да бъдем! Защо се крие и преиначава истинската история, с която трябва да се гордеем?! А, може би се крие - просто, за да не се възгордеем!
Дали, обществото е толкова обезверено и манипулирано, че не може да си позволи, дори, да мечтае да стане политически и икономически свободно, а не елементарен придатък?!
Не би ли било възможно да се обяви международен архитектурен конкурс или да се сключи договор за проектиране с екип на световно известни творци, които да създадат бисер, подобен на тези в Билбао, Валенсия или където и да е по останалия свят?
Кой ще отрече, че настоящият музей е изпратен нарочно - далеко, извън града, за да ни отчуждава и „превъзпитава“, за да принизява културния принос на етноса ни и отговорностите му, за да ни принуждава да забравяме националната си история и нейните богатства, за да не помнят поколенията след нас, че сме и продължаваме да бъдем най-старият етнос сред белите хора на Земята?
Има ли някой гений или пък, умствено недъгав, който би могъл да ни убеди, че това действие не е нищо друго, освен - една проста и елементарна политическа манипулация?
Вероятно има, ще се намери, но - кой от тези, които ще отрекат моите въпроси, би могъл да бъде признат за българин!
Разбира се, много преди това, бих го попитал - дали, знае – къде днес се намира музеят, познава ли богатствата му, колко пъти е бил в него … сам, с деца или внуци, с приятели, или гости?
Знам отговорите и те не биха били приятни да се чуят от всички!
мп

ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 96 Без шанс
ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 1497 Форми на присвояв...
ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 941 Устройствени ком...
ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 1497 Форми на присвояв...
ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 941 Устройствени ком...
нет ты не волк в овечьей шкуре, а с волч...
Образователен материал за дребни мишоци ...
Комисията на Сената на САЩ одобри план, ...
Образователен материал за дребни мишоци ...
Комисията на Сената на САЩ одобри план, ...
Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
