Постинг
28.10.2024 10:13 -
ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 91 РАЗМИСЛИ
ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 91
Размисли за трансмутацията
Сряда, 25 Юни 2014 00:00
1.
Постсоциализмът си прилича с постмодернизма – и двете насоки на развитие на обществото и архитектурата са имитация! Развиват се в друго време, с други средства и с други изпълнители, а резултатите и при двете не постигат поставената цел, и са фалшиви!
Дали, се разбира това - от изпълнители и поръчители?
2.
Днес държавата е като никога силна!
Много, несравнимо по-силна от оригинала, тъй като управлява привидния хаос, който бе избран и репродуктиран, за да осигури живота и властта на непроизводителните.
Всичко - живо и неживо служи единствено, за да я укрепва!
Няма държава!
Напълно грешите!
Заблудени сте от плача на възрастните, от този – на безработните млади, на майките, от глада на циганите, от какво ли, още не! Но се лъжете!
Властта е тук и тя знае всичко за вас, дори това, което криете от себе си!
3.
Политически и икономически сме в Европа от 2007 година, но се асоциирахме със социалистическото си минало и настояще. Ние сме, наистина, хора и държава от миналото!
Дали ще си останем там?
4.
Научи човека да лови риба и той ще е цял живот ловец!
Ще лови - риби и буболечки, и какво ли още не.
Ще лови души! Най-вече!
Има надежда за хората! Не сме се изгубили съвсем сред злото.
5.
Хората се състезават, с какво ли не и къде ли не.
Днес различията в постиженията са толкова минимални, че човек несъзнателно се пита – какви са тези имагинерни, невидими разлики?
Отговарям си - това се прави за пари!
Уменията и възможностите са изключително изравнени. Миниатюрните различия идват от подкрепата на стимулантите.
Защо хората не прибавят към състезанията, които изискват физическа сила и състезания по интелект, ерудиция, въображение и интелигентност, и по други, подобни умения? За да изпитваме и ние удоволствиe!
За да има полза и човечеството!
6.
Властта просто не иска народа си!
Не иска да й се бърка в работата, докато създава и организира наново експлоататорската си структура, но на други икономически принципи.
Смята, че може без него.
Как?
Не знам, но тя е уверена в способностите си и в това, че народът е излишен.
Човешката цивилизация не е измислила друга политическа доктрина, по-перфидна и по-експлоататорска, от робовладелческата!
Бедни, малки буболечки, властта насажда в душите ви страх и чрез него ви управлява!
А озверелите от алчност партийни разклонения се надпреварват в своето словоблудство за сметка на народа.
Дали политико-икономическият сценарий изроди познатите правила на човешкото съществуване и развитие? Нали, никой не е мислил за fearplay между нормални хора и крадци, подбрани по класов тертип?!
7.
Формата разграничава едно тяло от друго, едно състояние от друго, една материя – от друга.
Може ли, да се създаде песен за бул. Витоша, подобна на тази, която преди десетилетия изпя Жо Дасен, за Шанз Елизе и Париж? Едва ли - много е посредствена.
8.
Днешните украински разделения ми приличат на всичко около Берлинския конгрес на времето, решил и осакатил България, създал и провокирал Балканските войни и Първата световна.Ако Молдова се присъедини към Румъния, то - естествено е, Северна Добруджа да се върне отново към Майка България!
Не смятате ли?
9.
България е единствената страна в света и пример за подражание!
Тук няма доносници, тук цари пълно разбирателство, мир и хармония между гражданите й.
Тук всеки е добронамерен и доброжелателен.
Приятелството съществува и процъфтява.
Няма завист, не съществува измама, липсва подлост и угода, няма корупция.
Хората тук не пълзят, не се превръщат в малки, слепи и угодливи твари с рождението си. Те са горди представители на човешкия род, самоуверени, разсъдливи, проспериращи и богати.
Развива се и страната, и икономиката, и културата й, развиват се новите технологии, по-бързо от другите напреднали страни.
Затова, никой не имигрира. Тук има работа за всеки, добре платена и вдъхновяваща.
Тук децата й са нейните цветя, защото цялото общество се грижи за тях. Така, то се грижи и за всеки възрастен, за всеки болен, за всеки нуждаещ се. Малко са изброените причини, заради които всеки я обича.
Не я презираме, ние я боготворим!
10.
Какво постигнаха употребените?
Власт – да, пари – сигурно, слава – не, акъл – едва ли, приятели – не, уважение – не!
Останаха си със същият акъл, с малък грамаж,
оцветиха се като мъжкия паун, но просташки,
продължиха да крякат като жаби, да грачат като гарги,
продължиха да ядат от общата паница с ръце, с ръце да грабят, цапайки лицето и душата си.
Отделиха се от себеподобните, за да не умират всекидневно от завист, че другият се е нагушил с повече.
Крият се зад черните стъкла на автомобилите си, защото ги е страх, че народът ще им се подиграва като ги види.
Останаха си и в душата непроменени - малки мушички-еднодневки и разнообразни по цвят и големина охльовчета, червейчета и хлебарки. Останалото не е важно!
11.
Спомням си, че преди години, когато правех градоустройствения план – от Резиденцията до отклонението за Горна баня, предложих да се запази къщата на проф. Дуйчев, историкът-византолог. Идеята бе приета и днес там е създаден културен център, носещ името му. Беше някъде около 1985-та.
Не знам, колко години преди това, предвид средата, в която работих, коментирах предстоящото събаряне на старата печатница и яростно предложих нейното запазване.
Днес там е музея “ Земята и хората”!
Години, след миналите, изпитвам удоволствие, че с нещо малко съм помогнал на града, в който живея повече от половин век, да бъде по-хубав, по-жив и по-умен. А има и още, но за тях – друг път.
12.
Питагорейците казват – “ Хората сами си навличат бедите”..
Господи, има ли те?
“Бог в своята завист е бил винаги срещу онзи, който е проявявал находчивост и щедър талант, а е насърчавал нищожните умове като им е давал власт!” - пише французина Жерар дьо Нервал.
13.
За повечето хора въображението е мираж.
Не че нямат такова, а защото не го използват, стремейки се към угод! “Дайте им господари и те ще се изтрепят да им се кланят!” - споделя Жерар дьо Нервал.
Дайте им господари, нали, това очакват червейчетата! Без тях - и те не са пълноценни. Липсва им дрехата на покровителството, в която да се гушнат.
14.
Движението за права и свободи е институцията, която създаде, организира и контролира всичко, свързано с прехода!
Без него, преходът щеше да е невъзможен в политически и икономически, в етнически и дипломатически, в организационен, образователен и културен, в битов и морален, и прочее планове на обществото! Те са представителите! Знаете - защо, нали!
Останалите са второ и третостепенни актьори!
15.
Адът за жените е старостта!
За мъжете – не знам.
На тях не им пука, защото живеят в него цял живот, след женитбата си! - позволих си да продължа мисълта на Ларошфуко.
16.
Мога ли да съм равен с буболечката, с червейчето или с плужeка?Отговорът е категорично отрицателен.
Та те не познават буквите, числата, безкрая на въображението.
Не би могло да има равенство, братство и свобода!
През последните години това бе доказано.
Човек за човека е вълк!
Другар изяде другаря си, за да няма равенство, нито братство, нито свобода!
Останаха само буболечките, които ще напомнят на поколенията, че е съществувал такъв лозунг, но издигналите го – го изяли и изср...ли!
17.
Досаждаме често на другите, макар да смятаме, че не можем да им бъдем досадни, смята Ларошфуко.
А те на нас?- питам аз.
18.
Само неграмотни могат да объркват функциите на свободните пространства в града. Заедно с властите!
Защо го тормозят?
За слава и за неутолимата си амбицията ли?
Защо не мислят и не разсъждават?
Защо обиждат религията като я омесват с култура, зад която прозират чертите на пошлата политика? Нали, нараняват духа на нацията и сакралността на тези пространства.
Защо липсват подходящи свободни градски пространства?
Тук в София, а не другаде!
Михаил Петков / събрано на 11-15 юни, 2014 година
Размисли за трансмутацията
Сряда, 25 Юни 2014 00:00
1.
Постсоциализмът си прилича с постмодернизма – и двете насоки на развитие на обществото и архитектурата са имитация! Развиват се в друго време, с други средства и с други изпълнители, а резултатите и при двете не постигат поставената цел, и са фалшиви!
Дали, се разбира това - от изпълнители и поръчители?
2.
Днес държавата е като никога силна!
Много, несравнимо по-силна от оригинала, тъй като управлява привидния хаос, който бе избран и репродуктиран, за да осигури живота и властта на непроизводителните.
Всичко - живо и неживо служи единствено, за да я укрепва!
Няма държава!
Напълно грешите!
Заблудени сте от плача на възрастните, от този – на безработните млади, на майките, от глада на циганите, от какво ли, още не! Но се лъжете!
Властта е тук и тя знае всичко за вас, дори това, което криете от себе си!
3.
Политически и икономически сме в Европа от 2007 година, но се асоциирахме със социалистическото си минало и настояще. Ние сме, наистина, хора и държава от миналото!
Дали ще си останем там?
4.
Научи човека да лови риба и той ще е цял живот ловец!
Ще лови - риби и буболечки, и какво ли още не.
Ще лови души! Най-вече!
Има надежда за хората! Не сме се изгубили съвсем сред злото.
5.
Хората се състезават, с какво ли не и къде ли не.
Днес различията в постиженията са толкова минимални, че човек несъзнателно се пита – какви са тези имагинерни, невидими разлики?
Отговарям си - това се прави за пари!
Уменията и възможностите са изключително изравнени. Миниатюрните различия идват от подкрепата на стимулантите.
Защо хората не прибавят към състезанията, които изискват физическа сила и състезания по интелект, ерудиция, въображение и интелигентност, и по други, подобни умения? За да изпитваме и ние удоволствиe!
За да има полза и човечеството!
6.
Властта просто не иска народа си!
Не иска да й се бърка в работата, докато създава и организира наново експлоататорската си структура, но на други икономически принципи.
Смята, че може без него.
Как?
Не знам, но тя е уверена в способностите си и в това, че народът е излишен.
Човешката цивилизация не е измислила друга политическа доктрина, по-перфидна и по-експлоататорска, от робовладелческата!
Бедни, малки буболечки, властта насажда в душите ви страх и чрез него ви управлява!
А озверелите от алчност партийни разклонения се надпреварват в своето словоблудство за сметка на народа.
Дали политико-икономическият сценарий изроди познатите правила на човешкото съществуване и развитие? Нали, никой не е мислил за fearplay между нормални хора и крадци, подбрани по класов тертип?!
7.
Формата разграничава едно тяло от друго, едно състояние от друго, една материя – от друга.
Може ли, да се създаде песен за бул. Витоша, подобна на тази, която преди десетилетия изпя Жо Дасен, за Шанз Елизе и Париж? Едва ли - много е посредствена.
8.
Днешните украински разделения ми приличат на всичко около Берлинския конгрес на времето, решил и осакатил България, създал и провокирал Балканските войни и Първата световна.Ако Молдова се присъедини към Румъния, то - естествено е, Северна Добруджа да се върне отново към Майка България!
Не смятате ли?
9.
България е единствената страна в света и пример за подражание!
Тук няма доносници, тук цари пълно разбирателство, мир и хармония между гражданите й.
Тук всеки е добронамерен и доброжелателен.
Приятелството съществува и процъфтява.
Няма завист, не съществува измама, липсва подлост и угода, няма корупция.
Хората тук не пълзят, не се превръщат в малки, слепи и угодливи твари с рождението си. Те са горди представители на човешкия род, самоуверени, разсъдливи, проспериращи и богати.
Развива се и страната, и икономиката, и културата й, развиват се новите технологии, по-бързо от другите напреднали страни.
Затова, никой не имигрира. Тук има работа за всеки, добре платена и вдъхновяваща.
Тук децата й са нейните цветя, защото цялото общество се грижи за тях. Така, то се грижи и за всеки възрастен, за всеки болен, за всеки нуждаещ се. Малко са изброените причини, заради които всеки я обича.
Не я презираме, ние я боготворим!
10.
Какво постигнаха употребените?
Власт – да, пари – сигурно, слава – не, акъл – едва ли, приятели – не, уважение – не!
Останаха си със същият акъл, с малък грамаж,
оцветиха се като мъжкия паун, но просташки,
продължиха да крякат като жаби, да грачат като гарги,
продължиха да ядат от общата паница с ръце, с ръце да грабят, цапайки лицето и душата си.
Отделиха се от себеподобните, за да не умират всекидневно от завист, че другият се е нагушил с повече.
Крият се зад черните стъкла на автомобилите си, защото ги е страх, че народът ще им се подиграва като ги види.
Останаха си и в душата непроменени - малки мушички-еднодневки и разнообразни по цвят и големина охльовчета, червейчета и хлебарки. Останалото не е важно!
11.
Спомням си, че преди години, когато правех градоустройствения план – от Резиденцията до отклонението за Горна баня, предложих да се запази къщата на проф. Дуйчев, историкът-византолог. Идеята бе приета и днес там е създаден културен център, носещ името му. Беше някъде около 1985-та.
Не знам, колко години преди това, предвид средата, в която работих, коментирах предстоящото събаряне на старата печатница и яростно предложих нейното запазване.
Днес там е музея “ Земята и хората”!
Години, след миналите, изпитвам удоволствие, че с нещо малко съм помогнал на града, в който живея повече от половин век, да бъде по-хубав, по-жив и по-умен. А има и още, но за тях – друг път.
12.
Питагорейците казват – “ Хората сами си навличат бедите”..
Господи, има ли те?
“Бог в своята завист е бил винаги срещу онзи, който е проявявал находчивост и щедър талант, а е насърчавал нищожните умове като им е давал власт!” - пише французина Жерар дьо Нервал.
13.
За повечето хора въображението е мираж.
Не че нямат такова, а защото не го използват, стремейки се към угод! “Дайте им господари и те ще се изтрепят да им се кланят!” - споделя Жерар дьо Нервал.
Дайте им господари, нали, това очакват червейчетата! Без тях - и те не са пълноценни. Липсва им дрехата на покровителството, в която да се гушнат.
14.
Движението за права и свободи е институцията, която създаде, организира и контролира всичко, свързано с прехода!
Без него, преходът щеше да е невъзможен в политически и икономически, в етнически и дипломатически, в организационен, образователен и културен, в битов и морален, и прочее планове на обществото! Те са представителите! Знаете - защо, нали!
Останалите са второ и третостепенни актьори!
15.
Адът за жените е старостта!
За мъжете – не знам.
На тях не им пука, защото живеят в него цял живот, след женитбата си! - позволих си да продължа мисълта на Ларошфуко.
16.
Мога ли да съм равен с буболечката, с червейчето или с плужeка?Отговорът е категорично отрицателен.
Та те не познават буквите, числата, безкрая на въображението.
Не би могло да има равенство, братство и свобода!
През последните години това бе доказано.
Човек за човека е вълк!
Другар изяде другаря си, за да няма равенство, нито братство, нито свобода!
Останаха само буболечките, които ще напомнят на поколенията, че е съществувал такъв лозунг, но издигналите го – го изяли и изср...ли!
17.
Досаждаме често на другите, макар да смятаме, че не можем да им бъдем досадни, смята Ларошфуко.
А те на нас?- питам аз.
18.
Само неграмотни могат да объркват функциите на свободните пространства в града. Заедно с властите!
Защо го тормозят?
За слава и за неутолимата си амбицията ли?
Защо не мислят и не разсъждават?
Защо обиждат религията като я омесват с култура, зад която прозират чертите на пошлата политика? Нали, нараняват духа на нацията и сакралността на тези пространства.
Защо липсват подходящи свободни градски пространства?
Тук в София, а не другаде!
Михаил Петков / събрано на 11-15 юни, 2014 година
Вълнообразно
ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 96 Без шанс
ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 1497 Форми на присвояв...
ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 941 Устройствени ком...
ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 1497 Форми на присвояв...
ГРАДСКИ ЕСКИЗИ N 941 Устройствени ком...
Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.

